Szyna CPM, po endoprotezie kolana – Śląsk
Szyna CPM to urządzenie, które umożliwia wykonywanie ćwiczeń biernych. Pacjent użytkuje ten sprzęt, jeśli doznał urazu stawu kolanowego, bądź też przebył operację rekonstrukcyjną i chce przejść pomyślną rehabilitację. Szyna CPM jest niezwykle funkcjonalna i komfortowa dla osoby, która przechodzi rehabilitację. Można bowiem dostosować do niej zakres ruchu, prędkość, jak również czas, w jakim ruch ma się odbywać i kiedy mają być przerwy. W ten sposób rehabilitację można zacząć bardzo wcześnie po doznanym urazie. Ćwiczenia, które odbywają się przy użyciu szyny CPM są też w pełni bezpieczne i dają bardzo dobre rezultaty, gdyż stopniowo można zwiększać parametry urządzenia. Pacjent, który trenuje na tym sprzęcie, nie odczuwa tak bardzo bólu pooperacyjnego. Może również zauważyć, jak z czasem usprawnia się ruchomość stawu kolanowego, skokowego i barkowego.
Czym jest szyna CPM?
Wypożyczana przez naszą firmę na terenie Śląska szyna CPM, stosowana m.in. do rehabilitacji po endoprotezie kolana, jest urządzeniem elektronicznym. Skrót pochodzi od angielskich słów „Continuous Passive Motion”, co w bezpośrednim tłumaczeniu oznacza „ciągły ruch bierny”. Sprzęt ten pozwala pacjentom z różnego rodzaju niesprawnością ruchową na zginanie oraz prostowanie kończyny. Proces ma charakter pasywny, a więc realizowany jest bez ingerowania mięśni człowieka. Za ruch odpowiada zespół siłowników sterowanych elektroniką, których zakres pracy można płynnie regulować.
Szyny CPM stosowane są nie tylko do rehabilitacji stawu kolanowego np. po operacji wstawienia endoprotezy czy poważnym urazie, ale także biodrowego. Pozwalają pacjentowi na aktywność fizyczną w warunkach, w których samodzielne wykonywanie ćwiczeń jest dla niego niemożliwe.
Szyna CPM – skuteczna i szybka rehabilitacja
Dzięki szynie CPM Pacjent może skutecznie i sukcesywnie zwiększać sprawność rąk i nóg, wykonując bierne ćwiczenia. Urządzenie to jest niezwykle proste w obsłudze i bardzo szybko można za jego pomocą zaobserwować jak trening przynosi w pełni zadowalające rezultaty. Ze względu na możliwość ustawienia zakresu ruchu, Pacjent nie odczuwa ponadto dyskomfortu w trakcie wykonywania ćwiczeń.
Rehabilitacja stawu kolanowego
Jeśli chcesz szybko rozpocząć rehabilitację kolana po urazie lub zabiegu operacyjnym, zacznij od ćwiczeń biernych. Są to ćwiczenia, podczas których twoim stawem będzie poruszała inna osoba (np. fizjoterapeuta) lub urządzenie – szyna CPM. Dzięki temu w bezpieczny sposób, szybko poprawi się ruchomość stawu i jednocześnie podtrzymana będzie sprawność mięśni. Nieruchome mięśnie bardzo szybko ulegają zanikowi, ale nawet bierny ruch zapobiegnie przykurczom i zadba o ich elastyczność.
Dlatego tak ważne jest jak najszybsze rozpoczęcie rehabilitacji po operacji. Fizjoterapeuta jest niezbędny, ale nic nie zastąpi pracy własnej. Wspomniana szyna, po endoprotezie kolana, czy rekonstrukcji więzadeł, pozwoli bezpiecznie wrócić do sprawności.
Jakie jest zastosowanie szyny CMP?
Szynę CMP można stosować w następujących przypadkach:
- operacyjne odbudowanie stawu kolanowego,
- złamania (m.in. rzepki kolanowej, piszczeli, kości udowej),
- atroliza (uruchomienie zesztywniałego stawu),
- operacja biodra (łącznie z operacyjnym odbudowaniem biodra, implantacją endoprotez),
- przeszczep więzadeł,
- artroskopia wraz z wycięciem błony maziowej,
- operacyjne odtworzenie stawu (implantacja endoprotez).
Dane techniczne:
- Limit wyprostu: od -10° do 115°;
- Limit zgięcia: od -5° do 120°;
- Zakres ruchomości: od przeprostu od -10° do pełnego zgięcia 120°;
- Prędkość: od 1 do 5 (od 45° do 155° na minutę);
- Obciążenie: od 1 do 6;
- Przerwa wyprostu: od 0 do 900 sekund (15 minut);
- Przerwa zgięcia: od 0 do 900 sekund (15 minut);
- Czas: bez ograniczeń;
- Wymiary: 94 x 33 cm;
- Masa: 12 kg.
Rehabilitację z użyciem szyny CPM należy prowadzić pod okiem fizjoterapeuty
Wskazania do prowadzenia rehabilitacji pacjenta np. po wstawieniu endoprotezy kolana są zależne od konkretnego przypadku. Wpływają na to różne czynniki, w tym m.in. wiek osoby, jej aktualny stan fizyczny oraz stopień urazu stawu. Z tego powodu szyny CPM, które wypożyczamy na terenie Śląska, należy używać wyłącznie po konsultacji ze specjalistą, rehabilitantem. Na podstawie przeprowadzonych badań ustali on przede wszystkim:
- zalecany zakres ruchu zginania oraz prostowania stawu, w tym jego tempo,
- częstotliwość ćwiczeń i ich długość,
- rodzaj urządzenia rehabilitacyjnego.
Szyna CPM – wypożyczalnia na dogodnych warunkach
Nasza wypożyczalnia zapewnia wypożyczenie szyny CPM na terenie całego Śląska. Zapewniamy profesjonalny wynajem urządzenia, jak również jego serwis i transport wraz z wniesieniem i przygotowaniem do użycia w cenie wypożyczenia. Gwarantujemy bardzo dobrą i szybką obsługę, jak również atrakcyjny koszt związany z wynajęciem sprzętu, niezależnie od tego, na jak długo chcieliby Państwo wypożyczyć nasze urządzenie.